page contents

 

 

Important Announcements

 

 

All Medical Forms for prospective Fall Athletes (Genesis Forms, Physical, etc.) are due NO LATER THAN AUGUST 1st! Please submit hard copies of physicals to the Nurse's Office or Main Office ASAP!

The Portal is Open (FALL SPORTS ONLY!)

 

 

 Congrats to Jada Colbert- Girls Soccer Player of the Year! (APP)

 

Congratulations to all of our student-athletes who were recognized for their performance this season:

 

Girls Lacrosse- Cai Martin (1st Team All Division, 1st Team All Shore, Senior All-Star Game [NJ and Shore Conference]), Michelle Pascrell (1st Team All Division, 1st Team All Shore, A-North Player of the Year, Senior All-Star Game [NJ and Shore Conference]), Katie Petersen (1st Team all Division), Kiersten Murphy (All Division), Coach Acquaviva (A-North Coach of the Year)

 

Softball- Zoey Valentino (1st Team All Shore, All-Division); Kiersten Withstandley (All-Division); Lauren Pscolka (All-Division; 2nd Team All-Shore); Kristen Pagliaro (All-Division); Gia McKnight (All-Division; 3rd Team All-Shore)

 

Baseball- Ryan Ford (All Division, Carpenter Cup, State All-Star Game), Chris Goodman (Shore Conference Senior All-Star Game)

 

Boys Lacrosse- Chris Novella (1st Team All Division, 2nd Team All Shore), Evan Nastarowicz (1st Team All Division, 2nd Team All Shore), Matt Kondrup (2nd Team All Division), Brenden Doel (2nd Team All Division)

 

Girls Track & Field- Sophia Yun (1st Team All Shore)

 

Shout out to Valentina Privetera for winning a Gold Award at the 2018 FCCLA Spring Conference!

 

 

PLEASE NOTE: PETS ARE NOT ALLOWED ON SCHOOL GROUNDS. THANK YOU FOR YOUR UNDERSTANDING. 

 

 

Fall Shout-Outs

Girls Soccer

Group IV Champions

A-North Champions

Jada Colbert- Shore Conference Co-Player of the Year; 1st Team All Group 4; 1st Team All-State; 1st Team All Shore; All A-North; Shore Conference Player of the Week (APP- Week 1)

Jasmine Colbert- Shore Conference Co-Player of the Year; 1st Team All Group 4; 1st Team All-State; 1st Team All-Shore; All A-North; Shore Conference Player of the Week (APP-Week 1)

Paige Farrell- Shore Conference Player of the Week (APP- Week 2)

Laura Noseworthy- 2nd Team All-Shore; All-State Honorable Mention; Shore Conference Player of the Week (NJ.com and APP- Week 5)

Sarah Hughes- 1st Team All-Shore; All A-North; All-State Honorable Mention

Meg Latona- 2nd Team All-Shore; All A-North; All State Honorable Mention

Alessia LaRosa- 2nd Team All-Shore

 

Boys Soccer

A-North Champions

Kevin Finn-  1st Team All-Shore (APP & Shore Sports Network); 1st Team All A-North (Coaches); 1st Team All Monmouth County (Coaches); A-North Player of the Week (Shore Sports Network)

Jon Finocchiaro- 1st Team All A-North (Coaches); 2nd Team All Monmouth County (Coaches); Shore Conference Player of the Week (NJ.com-Week 5) and A-North Player of the Week (Shore Sports Network-Week 5)

Matt Finocchiaro- 1st Team All A-North (Coaches); 2nd Team All Monmouth County (Coaches)

 

Football

Damian Rybaltowski- Shore Conference Player of the Week (Shore Sports Network- Week 5) & Defensive Player of the Week (APP- Week 5)

Coach Davies- NY Giants "Coach of the Week" [Week 10]

 

Boys Cross Country

A-North Champions

Nick Ackerman- 1st Team All-Shore (STCA); A-North Public Champion; FRHSD Champion

 

Gymnastics

NJSIAA Champions

A-North Champions

Alexis Rogers- 1st Team All-State (NJ.com); 1st Team All-Shore (APP)

Jamie Polonet- Central Jersey Section I Balance Beam Champ; 2nd Team All-State (NJ.com)

 

Field Hockey

Kali Williams- All A-North; Senior All-Star Game

Madison Hoskins- All A-North; Senior All-Star Game

Jessica Applegate- All A-North

Julia Eriksen- All A-North

 

Art Club

Emily Almeida & Sarah Fakult- 1st Place at 2017 Spooktacular Window Painting Contest

 

Newspaper

Most Visited Online School Newspaper in NJ!

Mr. DiGiuseppe- Garden State Scholastic Press Association's "Advisor of Distinction"

 

Chorus

Lexi Santitoro- All-Shore

Alyssa Granito- All-Shore

Danny Scerbo-All-Shore

Riley Martin- All-Shore and All State

Caleb Zettell- All-Shore and All State

 

Band

Amabel Kim- All State Orchestra (Violin)

Andrew Salaru- CJMEA Region II Band & Percussion Ensemble (Oboe)

 

Winter Shout Outs

 

 

 

Boys Bowling

Division Champs

Thomas Laskay- 2nd Team All-Shore (APP)

 

Girls Bowling

Division Champs

Monmouth County Champs

Central Jersey Group 3 Champs

Sarah Orensky- 3rd Team All-State (NJ.com); 2nd Team All-Shore (APP)

 

Girls Basketball

Sarah Hughes- 2nd Team All-Division

 

Girls Track & Field

Sophia Yun- Monmouth County High Jump Champion; 1st Team All-Shore

 

Ice Hockey

 

Tyler DesRochers- 2nd Team All-Public A (NJ.com); 1st Team All-Division

 

Mike Ottone- 2nd Team All-Division

 

Kyle Nestepny- 3rd Team All-Division

 

 

Wrestling

Kyle Hillermeier- All-Shore (Shore Sports Network); District 24 Champion (170 lbs); 8th Place at State Championships (170 lbs); 101 Career Wins

Eric Quartey- All-Division Wrestling Team (195 lbs); District 24 Champion (195 lbs)

Avery Clarke- District 24 Champion (113 lbs)

 

Band
Kevin Arizapana-All Shore Jazz Trumpet; All Shore Symphony (Trumpet)

Eugene Binkowski-All Shore Jazz Trumpet

Michael Boni-All Shore Jazz Trombone; All Shore Symphony (Clarinet)

William Carmody-All Shore Jazz Trumpet

Julia Feldman-All Shore Jazz Trombone; All Shore Symphony (Trombone)

James Harper-All Shore Jazz Percussion

Hollyann Tobon- All- Shore Symphony (# 1 Mallets in the Shore)

Amelie Guinee- All Shore Symphony (# 1 Timpani in the Shore)

Andrew Salaru- All Shore Symphony (#1 Oboe in the Shore)

Ande-Marie Balla- All Shore Symphony (Flute)

Daniel Ehling- All Shore Symphony (Clarinet)

Ryan Gibbons- All Shore Symphony (Clarinet)

Kailee Hoffman- All Shore Symphony (Bass Clarinet)

Kirah Cobbs- All Shore Symphony (Trumpet)

Kaitlyn Potter- All Shore Symphony (Horn)

Simon Clarke- All Shore Symphony (Horn)

Gianna Garrick- All Shore Symphony (Euphonium)

 

Spring Shout Outs

 

Boys Track & Field

Division Champions

FRHSD Champions

4X400 Relay- Shore Conference Champs (Tyler Kelly, Felix Lawrence, Dan Crowley, Parker Scherer)

 

Girls Track & Field

Sophia Yun- Shore Conference High Jump Champion

 

Girls Lacrosse

Division Champions

 

Patriot Productions

Ms. Richardson & Ms. Cugini- Basie Award Winners for Outstanding Cosume Design in a Drama

Morgan O'Shea- Basie Award Nominee for Outstanding Supporting Actress in a Drama

FTHS Orchestra- Basie Award Nominee for Outstanding Orchestra in a Musical

 

FFA

Agricultural Sales Team (TJ Illuzzi, Lauren Nee, Maddison Stein and Arielle Yu)- 1st Place at Spring Career Development Event

Elizabeth Stenard- 1st Place in Employment Skills

Official Ceremonies placed 1st- Renee Hoerning, Nicole Haralampoudis, Olivia Simon, Elizabeth Stenard, Lauren Nee, Alyssa Granito, Brianna Shelton, Gabriella Vilanova

 

FCCLA

Valentina Privetera- Gold Award at Spring Conference

 

 

 

 

 

To keep tabs on Patriot Athletics, visit the "Athletics" page for a "Weekly Update" or follow @TownshipScores on Twitter.

 

Please use www.shoreconferencenj.org to see the most up-to-date schedule of our daily events.

 

If you are interested in 

 

purchasing a Yearbook, click this link 

http://jostensyearbooks.com/?REF=A05101710

.

 

 

 

 

 If you would like to purchase a Yearbook ADVERTISEMENT, click this link http://jostensadservice.com?REF=A05101710.

 

ACTIVITY ELIGIBILITY, CHANGE OF SPORT AND TRANSPORTATION DOCUMENTS FOUND ON FORMS PAGE